Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kış Turizmi

BİNGÖL MERKEZ YOLÇATI KAYAK MERKEZİ

 Bingöl Kayak Merkezi'nin şehir merkezine olan uzaklığı 25 km’dir. Ulaşımın özel araçlarla sağlandığı kayak merkezinde karasal iklim şartları hüküm sürmekte olup kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir.

Kayak merkezinde, 50 yatak kapasiteli bir kayak evi bulunmakta, sağlık ve diğer hizmetler için Bingöl kent merkezine gitmek gerekmektedir. Kayak merkezinde bulunan pistin uzunluğu 1.000 m. olup, acemi ve ileri düzey kayakçılar için  

güzergâhlar bulunmaktadır. Ortalama meylin %25 olduğu merkezde alt istasyon 1.650 m., üst istasyon 1.890 m. yüksekliğindedir.


BİNGÖL HESAREK KAYAK MERKEZİ

Hesarek Kayak Merkezi Bingöl şehir merkezine 34 km mesafede (21 km Duble yol, 11 km dağ yolu ) yaklaşık 40 dakika’da varılan bir kayak merkezidir. Ayrıca kayak merkezine ait  amatörlere yönelik olan hafif eğimli  pist, diğeri  1600 m² alan üzerinde yer alan Haserek kayak Tesisleri üç pistli olup Telesiyej pisti:1200 m, Teleski pisti:1000 m, Baby Lift pisti:200 m 'dir. Hesarek Kayak Merkezi 35 oda 70 yatak kapasiteli otel binası ile tesis mevcut olup, 4-5 ay sürecek kayak sezonu ile Türkiye'nin uzun soluklu hizmet veren kayak merkezlerinden biri olma özelliğiyle dikkat çekmektedir. Kayak merkezi, rahatlıkla günübirlik olarak bile ziyaret edilebilecek güzel bir hafta sonu dinlenme fırsatı sunmaktadır.